Proč je dentální hygiena důležitá
Teď, na začátku nového roku, si často přejeme spoustu věcí. Vždy je ale mezi nimi ZDRAVÍ. Možná bychom se měli zamyslet nad tím, zda skutečně nám o zdraví jde, a pak tedy, co jsme pro své zdraví ochotni udělat. Cenné je hlavně odhodlání a chuť pracovat na sobě.
Mít vlastní zuby, krásný úsměv a svěží dech není sen, ale skutečnost pro ty, kteří si to přejí. Všichni si umíme docela dobře vyčistit části zubů, které vidíme. Ale co s nepřístupnými místy? Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst, zajistit si svěží dech a zářivý úsměv?
Na všechny tyto otázky dostaneme odpověď u dentální hygienistky.
„Jsme zvyklí na to, že v průběhu celého našeho života platí spousta pravidel, jejichž úkolem je nás chránit. V naší ordinaci dentální hygieny pacienty seznamujeme s pravidly péče o zdraví úst. Dentální hygienistka vám přímo na míru vybere pomůcky a techniky čištění zubů.
Námi poskytované služby sice nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ale za poměrně krátkou dobu a za pomoci úsilí vašeho a dentální hygienistky zjistíte, že investovat do prevence se vyplatí," říká Kateřina Kozlová, DiS., dentální hygienistka z Centra zubní péče B smile v Osové Bítýšce. A dále se jí ptáme:
Co to je dentální hygiena?
Jde o preventivní léčebný výkon, jenž si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot, které nemají v dutině ústní být. Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika infekce, parodontitidy (zánětu dásní) a také k prevenci zubního kazu, protože i ten má bakteriální původ. Bakterie v ústech se tak redukují na určitou úroveň, kterou je imunitní systém schopen zvládat.
Proč je dentální hygiena důležitá?
Dentální hygiena předchází vážnějším problémům v ústní dutině a tím pacientům do budoucna ušetří spoustu peněz. Abychom měli zdravé zuby a dásně, na dentální hygienu bychom měli docházet dvakrát do roka jako doplnění k preventivním prohlídkám u zubního lékaře. Dále je správná úroveň hygieny důležitá pro rodiče, kteří mají doma malé děti. Těm se totiž v rodině přirozeně předává ústní mikroflóra a návyky při čištění zubů. Tím je pak položen jejich dobrý nebo naopak špatný základ pro celý život.
Jak tedy celá procedura u vás vypadá?
Dentální hygiena začíná rozhovorem s pacientem – já s ním proberu jak si správně čistit chrup. Kartáček s pastou jsou základ, k dobré hygieně je potřeba ještě používat mezizubní kartáček a popřípadě dentální nit, vždyť zub má pět ploch. Ukážu správnou techniku užití všech pomůcek. Pak už dojde k samotnému ošetření zubů. Nejprve se hodnotí index krvácivosti dásní, jak známo, zdravé dásně nekrvácí. Dále odstraním naddásňový zubní kámen, v dalším kroku dojde na odstranění poddásňového kamene, po zhojení může přijít na řadu estetika, tedy odstranění pigmentací pískováním (tzv. air flow). Na závěr zuby nafluoriduji.
Jaká rizika představuje, když se člověk o své zuby nestará?
Nejprve se hromadí plak, pak zubní kámen, který dráždí dásně, vzniká zánět dásní a z toho může být parodontitida. Dojde-li parodontitida tak daleko, že jejím následkem ustoupí příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj přijde. Důležité je vědět, že parodontitida se dá pouze stabilizovat, nikoli vyléčit a proto je potřeba toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve. Znamená totiž pro pacienta doživotní handicap, kvůli kterému musí povýšit svoji péči o chrup na co nejvyšší úroveň.
Jaká je věková hranice pacientů na dentální hygienu?
Je v podstatě stejná jako u zubního lékaře. Od malých dětí s právě prořezanými dočasnými zoubky, až po seniory s protetickými náhradami.
„Důležité je ještě říci jednu věc. Před první návštěvou dentální hygienistky je rozhodně nutná konzultace se svým zubním lékařem. Pokud je totiž stav chrupu velmi špatný, nemůže hygienistka svou práci začít – ona nemůže trhat zuby, opravovat zubní kazy a ani dělat nové korunky, to musí udělat zubní lékař. Proto jen týmová práce zubního lékaře a hygienistky, případně i dalších specialistů, vede nakonec k cíli – zdravému a hezkému chrupu pacienta" říká MUDr. Eva Brázdilová, vedoucí lékařka Centra zubní péče B smile.
Kontakty:
Centrum zubní péče B smile
Osová Bítýška 303
Tel. 566 536 712
GSM: 733 610 662
e-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.bsmile.cz