Péče o dětské zoubky
V každém oboru platí, že jsou důležité základy. Pokud svým dětem dáme dobrý základ v péči o zuby, zbavíme je mnoha starostí v budoucnu. Jak na to jsme se zeptali MUDr. Evy Brázdilové, zubní lékařky se zaměřením na dětskou stomatologii z Centra zubní péče B smile v Osové Bítýšce.
Kdy mají přijít rodiče s dětmi poprvé k zubaři?
Obecně platí, že je to nejlepší při prořezání prvních zoubků – tedy mezi 6.–12. měsícem věku dítěte. Poučíme rodiče o správné péči o zoubky (čištění prsťáčkem), navrhneme správné typy past a probereme výživu dítěte. U nás poučujeme již o těhotné maminky, které chodí na pravidelné zubní prohlídky.
Jakého nejmladšího pacienta jste „měla na křesle"?
Je to sice vzácné, ale někdy mají zoubky již čerstvě narozené děti. Zuby jsou v blance, chrupavčité a mírně pohyblivé. Je třeba je odstranit, aby nebránily kojení, případně aby je dítě nevdechlo. Sama jsem nedávno takto odstraňovala 2 zoubky dítěti, které přijelo přímo z porodnice a mělo asi 6 dní.
Může dítě zdědit špatné zuby po rodičích?
Zubní kaz není dědičný. Co se ale „dědí" je styl života, péče o zuby, typ stravy a tělesná konstituce. Protože však zubní kaz má infekční složku, je VELMI důležité, aby všichni kdo se s dítětem mazlí, měli dobrý stav dutiny ústní. Pokud mají pečovatelé o dítě v ústech „hřbitov" – jak říkám zánětům dásní, kazům, parodontóze nebo zaníceným zbytkům kořenů a nánosům zubního kamene, pak se tato „hřbitovní infekce" přenese i do úst dítěte a je na problém zaděláno. Totéž ale platí i o přenosu infekce z úst do úst u dospělých lidí.
Co dělat když si děti nechtějí čistit zuby?
Občas od rodičů tuto větu slyším. Je to velká chyba nechat čištění zubů na rozhodnutí dítěte! Není přece možné, aby o důležitých věcech týkajících se zdraví rozhodovalo malé dítě. Je však třeba udělat z čištění zábavu a příjemně společně strávený čas. Dítě je přirozeně zvídavé a zajímá se, co děláte. S nadšením vám bude pomáhat v pusince honit červíky, pást koníky nebo jezdit s autíčky. Jen je nutné z toho udělat příběh, kterému dítě rozumí.
A co když má dítě kaz a ošetření se bojí?
Dnes si již dokážeme poradit ve všech případech. Velmi malé děti neschopné spolupráce můžeme poslat na ošetření v celkovém uspání. Větší děti pak po přípravě s hygienistkou, která si s nimi v ústech hraje s kartáčkem, většinou zvládneme ošetřit sami. Pokud jsou děti částečně schopné spolupráce, ale bojí se, máme možnost použít rajský plyn (tzv. ENTONOX), kdy dítě dýchá z masky uklidňující látku. Při tom je uvolněné, nebojí se a nedáví a cítí méně bolest. Ošetření je pak rychlejší pro lékaře i dítě.
Zubní péče s použitím inhalačního analgetika (rajského plynu) je ale velmi vhodné i pro dospělé, protože nepotřebují doprovod a již po 30 minutách mohou řídit auto.
Proč jste si vybrala dětskou stomatologii, když mnoho zubařů nechce děti ošetřovat?
Jednak mám děti přirozeně ráda, a potom mě velmi v medicíně oslovuje, že nemocem je lepší předcházet než je léčit. V našem moderním zubním centru se snažíme vytvořit model rodinného stomatologa, který ošetřuje všechny členy rodiny včetně dětí. Naším cílem je spokojený pacient, kvalitně ošetřený, který se umí o svůj chrup starat. A děti jsou přece naše budoucnost.
Současná stomatologie je již na vysoké úrovni, můžeme nabídnout téměř cokoli – krásné můstky, implantáty, nádherné bílé výplně, ... ale přesto mě nejvíce těší, když se pacient rozhodne dobře se starat a své zuby a s naší pomocí si zachová vlastní chrup.
Kontakty:
Centrum zubní péče B smile
Osová Bítýška 303
tel. 566 536 712
GSM: 733 610 662
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ;