Kraj přidává další dotace na boj s kůrovcem
Lesní plochy na Vysočině napadené kůrovcem se meziročně zvýšily zhruba pětinásobně. V katastrálních mapách Kraje Vysočina převládá rudá mimořádná kalamitní zóna – tedy území, kterého se nově od 3. dubna 2019 týkají ustanovení veřejné vyhlášky obecné povahy.
„Prakticky to znamená možnost odložit v tomto území těžbu souší už neživých stromů až do konce roku 2022 s tím, že přednostně budou zpracovány aktivní stromy napadené kůrovcem. Vlastníkům se sice uvolní ruce pro dílčí práce v lokalitách, které mají ještě šanci na záchranu, nebo z nich může být ještě ekonomický prospěch, ale existuje reálné riziko pádu vyhnilých stromů. A to přesto, že do lesů veřejnost chodí pouze na vlastní nebezpečí,“ upozorňuje hejtman Jiří Běhounek.
Nové podmínky nařízení obecné povahy byly se zástupci vlastníků lesů z Vysočiny konzultovány ještě před svou platností diskutovány. Ministr zemědělství Miroslav Toman je přijel představit a obhájit přímo na Vysočinu. Toman ocenil obrovské nasazení vedení kraje při hledání cest, jak finančně i legislativně vlastníkům lesů pomoci, kvitoval ochotu vedení úřadu posílit řady úředníků, kteří administrují žádosti o státní dotace. MZ totiž nově nabídlo dotace i na asanaci lesů např. odkorněním nebo chemickou cestou. Zatímco v minulých letech o státní dotace na práce v lesích využívaly stovky vlastníků lesů, letos se předpokládá, a vše tomu nasvědčuje, že kraj zaeviduje tisíce ohlášení, které budou následně podloženy žádostmi vč. potvrzení o skutečně vykonaných zásazích. „Mluvíme o desetimilionových částkách, o které vlastníci lesů prostřednictvím Kraje Vysočina stát žádají. Zájem o ně je desetkrát vyšší než v minulosti,“ říká radní Martin Hyský. Obrovský zájem je i o dotace, které poskytuje z vlastního rozpočtu prostřednictvím Fondu Vysočina zcela nově Kraj Vysočina. Z titulu Hospodaření v lesích 2019 mohli majitelé lesů nebo jejich nájemci žádat kraj v období od 1. do 29. 3. 2019 o peníze například na zřizování oplocenek, opakovaný výchovný zásah, umělou obnovu první odrostkem či poloodrostkem. Do konce března bylo do tohoto titulu podáno 546 žádostí s úhrnnou požadovanou výší dotace přesahující 30 milionů korun. Téměř většina žadatelů pravděpodobně splní podmínky vyhlášeného titulu.
Radní kraje proto doporučili zastupitelstvu deklarovat, že na řešení kůrovcové kalamity a sucha bude využito až 100 milionů Kč z rezervy Fondu Strategických rezerv. S jistotou tedy platí, že původní alokace krajského dotačního titulu Hospodaření v lesích 2019 bude z původních 7,5 mil. Kč povýšena na částku pokrývající všechny předložené správně zaslané žádosti. Podle hejtmana bude určitě nezbytné vyhlásit druhé kolo tohoto programu se stejným zaměřením, ideálně na podzim letošního roku. Upozornění pro vlastníky lesa: Krajský úřad administruje i dotační tituly, které jsou vyhlášeny MZ a žádosti jsou při splnění podmínek přijímány průběžně.
-ML, KV-