Záchranáři varují: Množí se otravy oxidem uhelnatým
Je to každý rok stejné. S příchodem topné sezóny přibývá výjezdů k pacientům intoxikovaným oxidem uhelnatým, který v našich domácnostech obvykle vzniká špatným spalováním, nejčastěji u karmy v koupelně, plynového kotle nebo kamen. Nejrizikovější bývá období od listopadu do března, kdy se četnost těchto zásahů mnohonásobně zvyšuje. Jen za poslední tři týdny, od 26. listopadu 2021, se zvukový alarm osobních hlásičů oxidu uhelnatého našich záchranářů rozezněl hned ve třech případech, při kterých se přiotrávilo 6 osob.
K jedné z událostí vyjížděli záchranáři koncem listopadu na Jihlavsku. Již při příchodu do bytu začal detektor CO hlásit zvýšenou hladinu oxidu uhelnatého a na displeji se ukázala hodnota 420 ppm. Přitom již hladina překračující 150 ppm může být životu nebezpečná. Na místě se nacházely čtyři osoby, které byly neprodleně evakuovány a po poskytnutí potřebné péče, včetně podání kyslíku, převezeny k definitivnímu zaléčení a vyšetření do nemocnice v Jihlavě. Podobné dvě události řešili naši zdravotníci také v prosinci na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. V obou případech stála za intoxikací oxidem uhelnatým plynová karma v koupelně.
Příznaky otravy jsou velmi nespecifické
Oxid uhelnatý není vidět ani cítit, v čemž spočívá jeho zásadní nebezpečí a k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě dochází v domácnostech velice rychle a nepozorovaně. Příznaky otravy jsou přitom velmi nespecifické. Projevit se může nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí. V rámci první pomoci je zásadní zavolání na tísňovou linku 155 a pokud to situace dovolí, co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru.
Stále nejúčinnější a nejlevnější prevencí proti otravě oxidem uhelnatým jsou pravidelné kontroly všech plynových spotřebičů a pořízení hlásiče oxidu uhelnatého, jehož cena se pohybuje v řádech stokorun. Jsme si jisti, že by takový dárek Vaši blízcí s potěšením našli pod vánočním stromečkem. Darujete jim totiž přístroj, který může reálně a bez nadsázky zachránit život.
Petr Janáček
Tiskový mluvčí
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina