Velké Meziříčí má první Kámen zmizelých
V chodníku na ulici Novosady – před restaurací u Wachtlů – si mohli kolemjdoucí všimnout zvláštní kostky. Jde o první mosaznou kostku v našem městě z projektu Kameny zmizelých. Ta bude nám i budoucím generacím připomínat zavražděné občany města za druhé světové války. Tato první kostka je věnována Bedřišce Půžové, rozené Wachtlové, která se narodila 4. 2. 1907. Byla deportována 18. 5. 1942 do Terezína a zavražděna v roce 1942 v Lublinu.
Nejde o jedinou kostku v chodníku ve Velkém Meziříčí, neboť město vyčlenilo v rozpočtu několik desítek tisíc korun na další.
V Kraji Vysočina byl první kámen zmizelých neboli Stolpersteine položen před několika lety v Třebíči. Kameny zmizelých připomínají osudy těch lidí, kteří byli nacisty zavražděni, deportováni, vyhnáni nebo dohnáni k sebevraždě.
Skláníte se ke kameni, ale i před obětí
Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit pohledem“, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, první v současné podobě roku 1995. Pokládá je dodnes po celé Evropě. Od roku 2008 se Stolpersteine nacházejí i v chodnících ve městech v České republice.
Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit, vysvětluje autor důvody, proč je kámen vsazen v chodnících.
Připravila: redakce ML. (Zdroj: Wikipedie)
Foto: redakce vlr/ ML