Vyřeší příslušné instituce týrání zvířat na Velkomeziříčsku?
Zemědělci dostávají dotace na chov skotu, ale státní instituce příliš nekontrolují v jakém stavu zvířata chovají, domnívá se čtenářka, která poslala do redakce ML tento příspěvek. Ne zřídka podle svých slov vidí dobytčata bez vody na sluníčku a nebo větru, dešti bez přístřešku, který by je chránil před nepříznivým počasím. Přečtěte si, jaká je její zkušenost s institucemi, které týrání zvířat mají řešit.
„Nedávno jsem na Velkomeziříčsku byla svědkem velice smutného případu týrání hospodářského zvířete. Zdejší zemědělec zvířata již delší dobu zanedbával.
V srpnu roku 2019 byla dopisem upozorněna Krajská veterinární správa ve Žďáře nad Sázavou, že je hospodářství celkově zanedbané, a zvířata tím trpí. O rok později byla situace stejně zoufalá.
Jsem zootechnik a převážnou část svého života pracuji se zvířaty, bylo mi těch ubohých stvoření líto, a tak jsem osobně dne 28. 7. 2020 napsala oznámení a doporučeně poslala na Krajskou veterinární správu pro Kraj Vysočina ve Žďáře nad Sázavou. Dále jsem jim poslala e‑mail, kde jsem vysvětlila, že by tato osoba neměla zvířata vůbec chovat. Pro jistotu jsem napsala oznámení o týrání zvířat e‑mailem i na Policii ČR ve Velkém Meziříčí, odpověděli mi, že Krajská veterinární správa Kraje Vysočina již provádí svá opatření. Byla jsem spokojená, že utrpení zvířat je u konce, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo.
V neděli dne 24. 4. 2022 jsem viděla na této ¸farmě῾ otřesný případ týraného býčka. Byl izolován od ostatních v otevřené stáji v průvanu, měl hluboko zařezaný řetěz do krku (foto vpravo), kolem sebe měl hráz z výkalů, takže moč nemohla odtékat, ležel asi ve dvaceti centimetrech studené močůvky, která leptá kůži. Když nás býček uviděl, byl k smrti vyděšený, rychle vstal, jeho pohled byl plný hrůzy a začal se třást, asi si myslel, že bude bitý. V napáječce neměl vodu, prázdný žleb byl otřesně špinavý. Bylo evidentní, že je v těchto podmínkách mučen již delší dobu, byl v depresivním stavu, oddán svému krutému osudu. Vypadalo to, jako by ho majitel za něco trestal. Slyšela jsem bučení dalšího skotu, ale to bylo v uzavřeném prostoru vraty, tam jsem se neodvážila vstoupit.
Na druhé straně otevřené stáje bylo v ohradě na hromadě hnoje bez vody další dobytče, které nebylo uvázané, a tak se aspoň mohlo volně pohybovat.
Šla jsem se svým manželem k majiteli ubohých zvířat, zazvonila jsem, když mi otevřel byl hned rozčilený a poslal mě do prd…, řekla jsem, že zavolám policii „zavolej’’, odpověděl mi a zabouchnul dveře. Překvapila mě ta jeho jistota, že se mu nemůže nic stát.
A tak jsem druhý den v pondělí 25. 4. šla na policii, zavedla příslušníky policie na místo, kde bylo týrané zvíře. Býček byl ve stejném stavu jako v neděli, stále ve dvaceti centimetrech močůvky, oči plné hrůzy, z úst mu kapala pěna. Policisté vše nafotili, sepsali a předali případ příslušným institucím. Během měsíce by mi měla přijít zpráva, jak to s býčkem dopadlo. Ve svém životě nepoznal nic než bolest, utrpení a strach. Doufám, že bude majiteli odebrán a dají ho do opatrování slušnému člověku, který se o něj bude patřičně starat. Po tom, co prožil, by si to zasloužil.
Dokud se člověk nenaučí respektovat živé bytosti a chovat se s láskou ke zvířecímu světu, nikdy nepozná svou skutečnou úlohu na zemi.“
Autorka: Jitka Vidláková