Se studií o dostavbě Dukovan byli seznámeni i starostové

Dukovany Dostavba__v_centru_pozornosti_obciStarostové obcí  byli také seznámeni se studií ohledně dostavby JE Dukovany.

V kontextu plánovaného rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany zadal Kraj Vysočina ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR zpracování nezávislé socioekonomické studie, jejímž cílem bylo zmapovat a odborně zhodnotit přínosy a rizika spojená s budováním nových jaderných zdrojů. Starosty obcí v území dotčeném výstavbou nových jaderných zdrojů a další významné regionální partnery seznámili s klíčovými závěry studie její zpracovatelé, odborníci ze společnosti KPMG Česká republika, na semináři ve Valči minulý týden. V diskusi starostů rezonovalo především téma dopravní infrastruktury v blízkosti Dukovan a obavy z vysokého nárůstu intenzity nákladní dopravy na silnicích.
Jaderná elektrárna Dukovany představuje základní prvek energetické soustavy České republiky. Svou výrobou dlouhodobě pokrývá více než 20 % celorepublikové spotřeby elektrické energie a významným způsobem se tak podílí na zajišťování vyrovnané bilance dodávek a spotřeby. „Z důvodu elektrifikace dopravy, vytápění i mnoha dalších odvětví lidské činnosti lze očekávat, že poptávka po energii, zejména té elektrické, v následujících letech a dekádách kontinuálně poroste. Téma připravovaného rozšíření elektrárny o dva nové jaderné bloky proto v současné době patří k nejvyšším prioritám, kterým samospráva kraje přikládá strategický význam," zdůraznil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Jiří Pokorný.

Investice, která si od příprav staveniště až po uvedení nových jaderných zdrojů do ostrého provozu vyžádá patnáct let práce a financování ve výši 400 miliard korun, nemá v dosavadní historii České republiky obdoby a přirozeně s sebou ponese významné dopady nejen na bezprostřední okolí Dukovan, ale i Vysočinu jako celek. Příležitosti a potenciální rizika dostavby elektrárny z pohledu různých aspektů jak samotné výstavby, tak i následného provozu vyhodnotila rozsáhlá studie, jejíž zpracování dokončila společnost KPMG Česká republika v říjnu letošního roku.
„Závěry studie se dotýkají řady tematických oblastí, od vlivů na populační vývoj obcí přes požadavky na dopravní infrastrukturu, školství, služby zdravotní a sociální péče až po problematiku bydlení, dopady na trh práce, firemní sektor či finanční příjmy obcí," doplnil předseda Výboru pro výstavbu nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany, pro bezpečnost a prevenci kriminality Zastupitelstva Kraje Vysočina Radek Koten.

Dle závěrů studie se dostavba Dukovan v území pozitivně projeví například urychlením procesu zavádění inovací, digitalizace nebo automatizace, což povede k posílení konkurenceschopnosti celého regionu Vysočiny. Pomůže zmírnit dopady vylidňování či stárnutí území, podpoří rozvoj nové bytové výstavby i zkvalitnění silniční sítě v území. Z očekávaných negativních dopadů studie upozorňuje například na riziko přetěžování stávající veřejné infrastruktury, prohloubení nedostupnosti ambulantní lékařské péče nebo zhoršení plynulosti provozu na silnicích, především v důsledku zvýšení intenzity nákladní dopravy. V některých lokalitách mohou místní obyvatelé vnímat snížení úrovně bezpečí v důsledku vyšší koncentrace nově příchozích obyvatel, včetně cizinců. Z pohledu vzdělávání a zaměstnanosti studie zmiňuje mimo jiné prohloubení nedostatku pracovníků s technickým vzděláním a potřebu přizpůsobovat nabídku vzdělávání potřebám firem v regionu.
„Nároky, které s sebou rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany nese především na kapacity a kvalitu krajské infrastruktury, si plně uvědomujeme a už nyní se na dostavbu intenzivně připravujeme. Příkladem je modernizace silniční sítě, úpravy silnic či výstavba obchvatů obcí a měst na návozových trasách pro přepravu surovin, personálu, ale i nadrozměrných a těžkých komponent," přiblížil Jiří Pokorný. Dokončení staveb a úprav všech relevantních úseků silniční sítě se předpokládá do konce roku 2029.

dukovany dostavba__v_centru_pozornosti_obci_2

„Nezapomínáme ani na infrastrukturu ve zdravotnictví, průběžně modernizujeme objekty a vybavení Nemocnice Třebíč či výjezdové základny zdravotnické záchranné služby na Třebíčsku. Dlouhodobě také usilujeme o stabilizaci zdravotnického personálu v území a podporujeme rozvoj technických oborů vzdělávání na středních školách," dodal Jiří Pokorný.

„Na výstupy socioekonomické studie v příštím roce navážeme zpracováním uceleného plánu konkrétních opatření, která dotčenému území pomohou zmírnit zjištěná rizika a současně maximálně využít příležitosti, které budování nových jaderných zdrojů nabízí," uzavřel Radek Koten s tím, že na řešení klíčových otázek a především zmírňování očekávaných negativních dopadů dostavby Dukovan je Kraj Vysočina připraven úzce spolupracovat se všemi relevantními partnery v území, včetně vyjednávání vhodných forem pomoci či kompenzací obcím ze strany státu.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

    Reklama
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru