Negativní bilance uskupení To pravé Meziříčí/ODS
Éra exstarosty Radovana Necida a ODS, která se posléze skryla pod To pravé Meziříčí, trvala od roku 2010 do 2017. Provázelo ji nesplnění slibů, manipulace, demagogie, porušení zákona, nepřiznané miliony, likvidace téměř staletého týdeníku, slovní ataky na názorové oponenty, pochybné akce, nezákonná architektonická soutěž, zbytečné zadlužení města apod. Vzhledem k rozsáhlosti věcí, které byly napáchány za vlády uskupení To pravé Meziříčí, potažmo ODS, byly vybrány jenom některé. Ale i tak jde o obsáhlé čtení. Však také pojímá téměř dvě volební období.
Někteří se domnívají, že Necidova éra byla nejlepší v historii města. Jenomže ve skutečnosti jde pouze o mediální iluzi, kterou Necid, Martakidis a spol. vytvořili dlouholetou systematickou propagandou.
Tento pátek a sobotu (5. a 6. října) mají občané Velkého Meziříčí možnost svým hlasováním v komunálních volbách zastavit To pravé Meziříčí a jejich morální, ekonomickou či historickou devastaci města.
Necid nepřiznal miliony korun
Tehdejší starosta R. Necida nepřiznal 3,5 milionu v majetkovém přiznání podle zákona o střetu zájmu. Tím spáchal přestupek, za což byl potrestán pokutou 5 tisíc korun. A přiznal Necid skutečně všechny miliony, které si půjčil? Před svými spolustraníky totiž mluvil o penězích půjčených od kamarádů. Ty ale v majetkovém přiznání nebyly uvedeny. Navíc některé nejasnosti dosud nevysvětlil a nedoložil (například rozhodnutí soudu a výpis z účtu), přestože tak původně slíbil.
Nezákonná demolice bývalého domova důchodců?
Historická budova, jež dříve sloužila úředníkům nebo jako domov důchodců, byla dle některých odborníků zbourána zbytečně. Dodnes se nenašlo usnesení zastupitelstva, které by odsouhlasilo samotnou demolici. Šlo tak o nezákonnou akci?
Bioplynová stanice anebo selhání Necida
Příkladem selhání starosty (ale i veřejné správy) je stavba bioplynové stanice ve Velkém Meziříčí. Postavení stanice, krátký zkušební provoz, prodej i trvalé fiasko. Z hlediska ochrany přírody stavba zlikvidovala dva mokřady i dva odvozené potoky. Později na jedné z besed s občany Necid přiznal svoji odpovědnost za bioplynovou aféru.
Zbytečně nákladná rekonstrukce sálu v Jupiter clubu
Modernizace sálu byla nutností. Ale opravdu musela stát rekonstrukce jednoho sálu (!) přes 100 milionů korun (!), bez dotací a se zadlužením města na deset let?
Zrušení týdeníku Velkomeziříčsko
Za téměř stoletou existenci tohoto periodika ho zrušili nejprve protektorátní úřady, poté komunistický režim a naposledy „Necidovci"... Zastupitelé a veřejnost byli pobouřeni, že se o takto důležité věci dozvěděli den před vydáním posledního čísla týdeníku. Mimo jiné zejména starosta Necid také argumentoval, že je zákonnou povinností informovat občany města zdarma prostřednictvím zpravodaje. Toto jeho tvrzení se ukázalo jako nepravdivé! Ministerstvo vnitra, kultury a organizace zabývající se radničními zpravodaji sdělily, že žádný takový zákon neexistuje. Například v nedalekém Měříně prodávají zpravodaj za 10 Kč.
Ovládnutí radničního zpravodaje TPM/ODS
Místo zrušeného týdeníku zavedli „Necidovci" radniční měsíčník. Cílem bylo získat monopol na informace a zbavit se nepohodlné šéfredaktorky. „Necidovci" kritizovali týdeník například pro jeho ztrátovost, ale zpravodaj je přitom několikanásobně dražší.
Navíc v redakci pracují někdejší dlouholetý člen ODS Petros Martakidis a vedoucí redaktorka Martina Strnadová, která se netajila náklonností k ODS a R. Necidovi. Její manžel, městský úředník, Bronislav Strnad, veřejně podporuje Necida a sdružení TPM, ve kterém se angažují členové ODS. Je tedy radniční periodikum objektivní, jak mu to přikazuje zákon, a které občané platí milionem korun ročně? Například o nepřiznaných Necidových milionech se občané ve zpravodaji nedočetli.
Angažmá Martakidise občany dosud stálo 841 tisíc
Na přímý dotaz jednoho zastupitele starosta Necid tehdy odpověděl, že Martakidis v měsíčníku pracovat nebude. Přesto „spin doctor" neboli mediální manipulátor a bývalý Necidův stranický zástupce Petros Martakidis nastoupil za cca dva měsíce do zpravodaje jako externí redaktor. Za jeho služby občané města dosud zaplatili 841 870 Kč.
Martakidis spolupracuje se sdružením To pravé Meziříčí a je také hlavním strůjcem Necidovy propagandy, potažmo budování kultu osobnosti.
Michlíček inkasoval přes 1,6 milionu z veřejných peněz
Pestrou směsici činností a služeb vykonává Foto Jiří Michlíček pro Jupiter club a Město Velké Meziříčí. V posledních letech za to rodinná firma zastupitele Michlíčka inkasovala minimálně 1 664 819 korun.
Podivná Michlíčkova faktura
Jiří Michlíček je mimo jiných městských zakázek také autorem dokumentu o kultuře ve Velkém Meziříčí. Film sice natočil a prezentoval jej právě J. Michlíček, ale částku 108 929 Kč fakturovala společnost jeho známého Chata Studnice. Za roky 2010-2016 Chata Studnice vystavila Jupiter clubu a Městu VM pouze jedinou fakturu, která byla právě za daný dokument a částku skoro 110 tisíc.
Další příjmy z veřejného rozpočtu
Lidé spjatí se sdružením TPM/ODS jsou aktivní v příjmech z veřejných peněz. Kromě zmíněného J. Michlíčka či P. Martakidise lze namátkou jmenovat také zastupitelku Blanku Přibylovou, jíž město za rauty nebo ubytování zaplatilo téměř 400 tisíc korun. Petr Velička se zase podílel na projektové dokumentaci, technickém dozoru nebo působil jako sekretář a-u soutěže. Za tyto služby mu bylo vyplaceno celkem 242 tisíc korun.
Dvorská-Salašová účtovala městské akce, TPM tvrdilo opak
Na volebním webu sdružení To pravé Meziříčí se objevilo tvrzení, že zastupitelka města, a v letech 2014-2017 i radní, Michaela Dvorská (před rozvodem Salašová) neúčtovala peníze za městské akce. Ovšem ve skutečnosti Město Velké Meziříčí za podobné akce M. Dvorské platilo z veřejných peněz. V účetnictví radnice lze najít několik takových faktur. Například na jedné faktuře, kterou městu vystavila Michaela Salašová (Dvorská), stojí: „Fakturuji Vám organizaci sportovní činnosti na lezecké stěně pro chorvatské děti". Šlo tedy o klasický byznys za veřejné peníze, nikoliv o charitu, jak se lidem snažilo podsunout TPM. K tomu M. Dvorská ještě jako radní hlasovala pro udělení finančního daru své osobě.
Záchody na radnici za 1,5 milionu
Do výběrového řízení se přihlásila jediná firma Atika Lysý. Ta nakonec dva záchody na radnici zrekonstruovala za cca 1,5 milionu korun.
Volební manipulace a možná porušení zákona
Podle odborníků - právníků a politologů - To pravé Meziříčí v předvolební kampani opět manipuluje s voliči. „Jedná se o zavrženíhodný způsob manipulace vůle voličů," uvádí právní analýza. Podle ní může být spáchán trestný čin maření přípravy a průběhu voleb i poškození cizích práv. TPM jednoduše řečeno voličům tvrdí, že když označí křížkem celou kandidátku sdružení, dostane jejich oblíbený kandidát 23 hlasů. Což není pravda. Daný kandidát dostane vždy pouze jeden hlas.
Veličkovi kandidují každý v jiné obci
Petr Velička kandiduje jako člen ODS za To pravé Meziříčí do zastupitelstva ve Velkém Meziříčí. Jeho manželka Markéta zase figuruje jako nezávislá na kandidátní listině Oslavická alternativa v Oslavici. Jak je to možné? Petr Velička má totiž uveden trvalý pobyt ve Velkém Meziříčí, ačkoliv fakticky žije v Oslavici se svojí manželkou. I kdyby se Velička stal zastupitelem a měl pořád trvalé bydliště ve VM, může se zastupitelstvo podle volebního zákona vyslovit pro zánik jeho mandátu.
Prosazování malého obchvatu
V předvolebním magazínu TPM se dočtete, že jsou proti malému obchvatu. Přitom jejich lídr R. Necid je jeho letitý zarputilý zastánce.
Úbytek obyvatel za vlády TPM/ODS
To pravé Meziříčí přišlo s heslem „Město, kde se dobře žije." Jenomže za jejich vlády v Meziříčí ubylo obyvatel. „Necidovci" za několik let nebyli schopni vytvořit takové podmínky pro život, aby lidé z Velkého Meziříčí neodcházeli.
Krytý bazén jako Necidův marketingový trik
Před volbami 2010 ODS tvrdila, že do roku 2014 postaví krytý bazén. Jenomže to bylo po volbách Necidem po krátké diskuzi zavrženo. Na jedné z debat pak Necid pronesl, že krytý bazén je skvělý marketingový trik, se kterým se dají vyhrát volby. A tak i letos opět tvrdí, že krytý bazén chtějí postavit. Narozdíl ale třeba od Meziříčského fóra pro to příliš nedělají.
Areál za Svitem jako nesplněný slib
Další nesplněný slib je revitalizace areálu za Svitem. Již před volbami 2014 „Necidovci" slibovali, že z něj udělají moderní čtvrť s honosným názvem Nové město meziříčské. K tomu je ale potřeba odkoupit část areálu od společnosti zamýšlející postavit tam Lidl. Ovšem Necid svým výrokem na zastupitelstvu tuto možnost definitivně zhatil. Přesto letos opět voliče lákají na zvelebení této městské části.
Skrytí značky ODS
Necid vstoupil do ODS v dobách její největší slávy v roce 2006, čehož využil v roce 2010, aby se stal starostou města. Poté ale ODS upadla, a tak se „Necidovci" schovali za jiný název. Nyní sám Necid přiznal, že šlo o účelový krok skrýt nepopulární značku.
„Necidovci" jsou skutečnými zrádci ODS
Tento bod souvisí s předchozím. Před časem „Necidovci" vyloučili z ODS, jak oni říkají, tři zrádce. Přitom tito vyloučení členové byli proti skrytí ODS za TPM. Skutečnými zrádci ODS jsou tedy „Necidovci" a ne tři vyloučení členové, kteří za stranu bojovali i ve špatných časech.
Necid není budovatel
Jedna z typických iluzí je, že Necid buduje. Jenomže leckteré městské akce, které se za jeho starostování zrealizovaly, byly započaty již za bývalého vedení. Necid k tomu tedy přišel jako „slepý k houslím." Další realizace jsou třeba krajské. K tomu si Necid přivlastnil i soukromé akce jako například postavení rozhledny. Vlivem dlouholeté mediální manipulace se Necidovi podařilo lidem vsugerovat obraz budovatele města.
Enormní rozdělování peněz v rámci rozpočtových opatření
Městská rada pod taktovkou TPM/ODS enormním způsobem rozdělovala peníze v rámci rozpočtových opaření. V letech 2010-2017 to bylo skoro 70 milionů korun! V průměru tedy 10-11 milionů korun ročně se schválilo za zavřenými dveřmi bez vědomí nejvyššího orgánu samosprávy, tj. bez zastupitelstva. To pak radě snížilo výši rozpočtového opatření ze 400 tisíc na 50 tisíc.
Necidova rezignace
V reakci na odvolání radních starosta Necid oznámil rezignaci na svoji funkci. „Nedovedu si představit, že bych pracoval v novém týmu, který jsem si nevybral," řekl tehdy R. Necid. I z tohoto závěrečného slova je vidět nepochopení postavení starosty a rady městy. Starosta si nevybírá „svůj tým" jako třeba trenér ve fotbale, nýbrž radní jsou voleni ostatními zastupiteli tak, jak stanovuje zákon o obcích.
Později R. Necid vykonstruoval jinou verzi svého odchodu z radnice. Odvolává se na stanovy ODS, které prý zakazují spolupráci s KSČM. Takovou formulaci ale zmíněné stanovy neobsahují. Navíc Necid jindy takhle zásadový nebyl a není. Například ve společnosti SATT zasedal se zástupcem komunistické strany. Stejně tak mu nevadí přítomnost bývalé členky KSČ Jany Fischerové v ODS a krajském zastupitelstvu, kde je Necidovou kolegyní. Necidovi v minulosti také nevadilo, že zastupitelé za KSČM hlasovali pro jeho návrhy. K tomu Necid pochází z komunistické rodiny.
Je absurdní, že se nyní chce Necid na radnici vrátit. Zase pak z nějakého malicherného důvodu uteče?
Zpackaná architektonická soutěž
Zřejmě nejvíce propagovaná akce v období 2014-2018 nakonec může skončit totálním fiaskem. Podle posledního rozhodnutí antimonopolního úřadu soutěž neproběhla podle zákona o zadávání veřejných zakázek! „Máslo na hlavě" má především sekretář soutěže Petr Velička, který měl dle smlouvy uveřejnit oznámení o soutěži ve Věstníku veřejných zakázek. Což je zásadní „kámen úrazu", který může občany přijít pěkně draho.
Starostou a zároveň šéfem městského úřadu byl v té době R. Necid.
Architektonická soutěž (finanční odměny pro soutěžící, porotce či sekretáře apod.) včetně referenda a právních služeb prozatím přišla občany města na zhruba milion korun. Sám sekretář a přezkušovatel Velička inkasoval cca 85 tisíc, přestože bývalý starosta Necid původně tvrdil, že za to „nechce ani korunu."
Nepovedené referendum – občané odmítli návrh D. Mikuláška
Když se Necidovi, Veličkovi a spol. nepodařilo prosadit v zastupitelstvu návrh architekta D. Mikuláška, pokusili se o to prostřednictvím referenda. To zastupitelé odmítli, neboť jim od začátku soutěže R. Necid tvrdil, že oni rozhodnou, který architekt zhotoví projekt na rekonstrukci náměstí. Vzápětí se „zčistajasna" objevila iniciativa Za náměstí VM vedená T. Bílkem, I. Bíbrovou či M. Salašem, která sesbírala podpisy občanů k vyvolání lidového hlasování. I referendum však pro ně skončilo blamáží. Výrazná většina - 76% občanů - nehlasovala pro návrh D. Mikuláška. Přesto iniciativa, která se poté zpolitizovala v rámci uskupení Společně VM, a TPM stále tvrdí, že ho lidé chtějí.
Neumožnění kontroly dozorčí rady a valné hromady Jupiter clubu
Kontrolní výbor města požádal Necidovu radu města o prověření činnosti dozorčí rady Jupiter clubu. Rada města to zamítla s tím, že je takováto kontrola nadbytečná. Poté na zastupitelstvu členové rady města (Necid, Jágrik, J. Komínek) ve svých připravených prohlášeních zpochybňovali účel této kontroly a označovali ji za nedůvěru radě apod. Za několik měsíců se ukázalo, proč se této kontrole tak vehementně bránili...
(Ne)činnost dozorčí rady a valné hromady JC ukázala nedostatky
Po odmítnutí kontroly dozorčí rady JC městskými radními se kontrolní výbor obrátil na zastupitelstvo. To kontrolnímu výboru zamýšlené prošetření činnosti dozorčí rady JC schválilo. Výsledek této kontroly byl tristní. V Jupiter clubu a jeho kontrolním orgánu dozorčí radě po řadu let panoval doslova chaos. Dozorčí rada se scházela minimálně, nebylo možné zjistit, kdo je její předsedou a objevila se řada dalších nedostatků. Jednatel společnosti Milan Dufek se nechtěl ke kontrole vyjádřit veřejně, člen dozorčí rady Jiří Michlíček zase odmítl převzít protokol o kontrole.
Hrubé urážení ostatních zastupitelů
V této oblasti „vynikal" především J. Michlíček se svými slovními obraty jako „kdo chce podělat starostova prsa, nablblé články, přihlouplé paragrafy" apod. Libor Beneš přirovnal zastupitele ke Gestapu. Jeho kolegyně Salašová zase falešně obvinila senátora Bradáče, že ačkoliv složil mandát zastupitele, tak si podle ní nechal městský notebook. Což nebyla pravda.
Svými invektivami a dezinformacemi se snažili štvát obyvatele města proti jejich zástupcům.
Jediná odvolaná porevoluční městská rada
Nakonec však na mnohé výše zmíněné Necidovi radní „dojeli". Jako jediná městská rada byla od roku 1990 zastupitelstvem odvolána.
Zpracoval: Aleš Horký, Medřičské listy
Dovětek k volební manipulaci TPM/ODS
V čísle 34 Medřičských listů byl zveřejněn článek o opětovné volební manipulaci TPM a možných porušení zákona. U některých členů TPM či jejich přívrženců došlo buď k nepochopení podstaty manipulace anebo v tom horším případě k překrucování daných faktů.
Tvrzení o volební manipulaci není tvrzení autora článku, který je mimochodem studentem práv a politologie, nýbrž odborníků, kteří tyto obory již vystudovali – právníků a politologů. V jiných případech jako například u architektonické soutěže se „Necidovci" odvolávají na vyjádření odborníků, ale nyní, když názory odborníků nezapadají do jejich úhlu pohledu, je ignorují? Pro lidi jejich ražení je tento přístup typický. Jsou liberálové jenom do té doby, dokud s nimi protistrana souhlasí...
Měli by si znovu přečíst a zkusit pochopit, v čem tkví podstata manipulace TPM a z toho pramenící možná porušení zákona. Žádné další místní politické uskupení takto manipulativně volební systém nevykládá.
Dalším atakem „Necidovců" je prý účelové načasování. Kdy jindy ale psát o věcech týkajících se komunálních voleb, když ne před komunálními volbami? Jakou souvislost to má třeba s krajskými či parlamentními volbami, když je v nich jiný volební systém a TPM ani nekandiduje? Dávalo by smysl psát o Vánocích v létě?
Aleš Horký, Medřičské listy